Islam, News
Comments 4

Eski Müslüman imam, Hıristiyanlığa dönüşmesinin sebebi Kuran olduğunu söylüyor


English translation of article: Former Muslim imam says the Qur’an is the reason he converted to Christianity

Mario Joseph, Hindistan’da yaşayan ve bakan olan bir Katolik öğretmen / evanjisttir. Bir rahipten farklı olarak, çocuklarıyla evlidir. Ayrıca bir başka bakımdan farklıdır – dönüşümünden önce Müslüman bir imamdı.

Hindistan’da ağırlıklı olarak Müslüman ve Hindu olan birkaç Hıristiyan ile büyüdü. Ailesinin güçlü Müslümanları vardı ve Mario, 8 yaşında Kuran’a gönderildi. 18 yaşındayken Mario, kendi camisinde imam olarak görev yapıyordu.

Bu videoda, Mario, İslam’dan Hıristiyanlığa dönüşmesinin büyüleyici ayrıntılarını sunmaktadır. Tuhaf bir şekilde, nerde öğrettiği camide sorulan soru yüzünden başlar.

O toplananlara, İsa’nın Tanrı olmadığını, birileri seslenince: “İsa kim?”

Bu soru yüzünden Mario, Mesih hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kuran’ı aradı. Ne keşfetti onu şaşırttı.

Mario’ya göre, Kuran sadece dört kez Muhammed’den bahsediyor; İsa Mesih’e ise 25 bahsediliyor. İkincisi, İsa’nın annesi Meryem, Kuran’da adıyla anılan tek kadın. Muhammed’in annesi bile bu şerefi kabul etmedi.

Kuran ayrıca birtakım mucizeleri İsa ile ilişkilendirir. Bazıları İsa’nın doğumdan iki gün sonra konuşması gibi İsa’nın Kitabı olmadığı gibi, nasıl çamurdan kuş çıkardığı, onun üzerinde patladığı ve hayatta kaldığı gibi. Ancak diğerleri, körlük ve cüzzam insanları iyileştirmek de dahil olmak üzere İncille ilgili bir vakıf vardı.

Kuran, İsa’nın çarmıhta öldüğüne inanmıyor. Mesihler yalnızca O’nun olduğunu düşündüğünü söylüyor. İsa’nın hiçbir zaman öldüğünü, cennete gittiğini, hayatta olduğunu ve bir gün geri döneceğini söylüyor. Ayrıca İsa, Tanrı Sözü, Tanrı Ruhu ve Mesih olarak tanımlar.

Mario’ya göre bu, mucizeler göstermeyen Muhammed’in tam aksine öldü ve geri dönme sözü yok. Ne Tanrı’nın Sözü diye çağırmıyor.

Bir Müslüman din görevlisi olarak Mario, İsa’nın Kuran’da Muhammed’den daha önemli bir rol oynadığını fark etti.

Bulgularını camideki kurşun imamla konuştuğunda Mario, başının belaya girmesine başladı, çünkü Muhammed’in Mesih üzerindeki üstünlüğünü sorguluyordu.

Akıl hocaları tarafından reddedildikten sonra Mario yatarken yattığını hatırlıyor, Kuran da göğüslerinde. Allah’a onun ikilemi hakkında dua etti.

O sordu:

“Allah, Kuran’da yaptığım için ne yapmalıyım? İsa hala hayatta ve Muhammed normal (ölü) diyor. Bana kimlerin kabul edeceğini söyle. “

Bu duadan kısa bir süre sonra, Mario bölüm 10: 94’de Kuran’ı ilginç bir ayetle açtı:

Öyleyse eğer (Ey Muhammed SAV) size saptadığımız şüphelerden şüpheliyseniz, [yani. Adınızın Tevrat’ta (Tevrat’ta) ve İncil’de (İncil’de) yazıldığını belirtin) ve daha önce siz Kitap’ı (Tevrat’ı (Tevrat’ı) ve İncil’i (İncil’i) okuyanlara isteyin. Şüphesiz, gerçek Rabbinizden gelmiştir. O halde şüphe edenlerden değiller.

Bu ayette kuşku olanların İncil’i (Eski Antlaşma ve İnciller) çevirip Allah’ı keşfetmeleri teşvik edilmektedir. İşte tam da Mario’nun yaptığı şey bu. İncil’i var ve okumaya başladı. Kur’an’ın yaptığı gibi İncil’in İsa’yı Söz olarak nasıl gördüğünü (Yuhanna 1: 1) gördü.

Kuran’ı ve İncil’i eşit saymaya başlayınca hayatında garip bir zaman geçti. Bir gün Müslüman, ertesi gün Hıristiyan dedi. İkisi arasında ileri geri çevriliyordu ve bunun bir sorun olduğunu düşünmüyordu.

İleri-geri titreşirken bir ayet Mario’nun dikkatini çekti, çünkü Kuran’ın karşısına bir mesaj geldi. Bu ayette Mario, Allah ile İncil’in Tanrısı arasındaki farkı gördü.

Mario’ya göre, Kuran Allah’ın usta olduğunu ve insanların köle olduğunu öğretir ve Allah dilediğini yaparlar. Allah ile insanlar arasında sevgi yoktur.

Ancak Yuhanna 1: 12 bir kişinin İsa’ya inanmaları halinde bir köle değil, Tanrı’nın bir çocuğu haline gelebileceğini söyledi:

Ama O’nu kabul ettiği kadarıyla, O’nun adıyla iman edenlere bile, Tanrı’nın çocukları olma hakkını verdi (Yuhanna 1:12 NASV)

Tanrı onun babası, babası olurdu. Mario, Tanrı’yı Sevgili Cennetteki Babası olarak görmesini fark etti. Bu noktada, Müslüman inancını geride bırakarak Hıristiyanlığı tamamen benimsedik.

Bu, özellikle Mario’nun Müslüman bir “zorlayıcı” olarak nitelendirdiği ailesi ile iyi geçemedi. Mario Hıristiyan bir geri çekilme aşamasında iken, babası ve ailesi kararında Mario ile yüzleşmek için merkeze geldi. Mario’ya şiddetle saldırdılar, onu elendiler ve ailelerine geri götürdüler.

Mario da geldiğinde çıplaktı ve kilitli bir yatak odasında zincirlendi. Babası Mario’nun gözleri, burnu ve ağzında ve açık yaralarında biber bulaştırmıştı. Önümüzdeki üç hafta boyunca ailesi tarafından görmezden gelindi. Hayatta kalacak kadar yiyecek ve ancak yeterince su sağladılar.

Kardeşinin içeri girip bir kez idrarını içtiği bir zamanı hatırladı.

Babası odaya girdiğinde yerde yatarken uyuyordu. Mario uyandığında, babasının bıçakla üzerine dikildiğini gördü. Babası Mario’nun zincirlerini kaldırdı ve oğluna İslam’a döndüğünde yaşayabileceğini söyledi. Babası uyardı:

“Eğer bir Hıristiyan olmak istiyorsan, seni öldürmek zorundayım.”

Mario, mürtedleri öldürdüğünü söyleyen Kuran’a uyduğu için babasının bunu yapacağından kuşku duymadı.

Ancak Mario kalbinde Mesih’i terketmemeye karar verdi. O anda, Mario’nun gücü arttı ve “İsa” yı çığlık attı. Babası ağızda köpüren yere çöktü ve sonbaharda kendini göğsünde bıçakla kesti.

Aile, babalarının ölümüyle onun hastaneye kaldırıldığına ikna etti. Karışıklık içinde yatak odası kapısını kilitlemeyi unuttular ve Mario kaçmayı başardı ve gizli olduğu geri çekilme merkezine geri döndü.

Daha sonra ailesi Mario için bir sahte cenaze töreni düzenledi ve “dışarıya çıkma” dedi. Mario’yu temsil eden küçük bir heykelin oyuğunu yakındaki mezarlığa gömdü. Ailen için ölü. Ölüm tarihi, vaftiz edildiği gün oldu.

Mario şöyle dedi:

“Hristiyan bir arkadaşım, o yolu böyle geçti. O mezarın bir fotoğrafını çekip bana gönderdi. Mezarın olduğunu nasıl bildiğimi biliyorum “dedi.

Mario hâlâ özlediği ailesinden uzak duruyor.

İslam’dan ayrılıp Mesih’e döndüğü için Mario’nun hayatını aşırı din adamlarından sürekli tehlike altına sokuyor. Ama Tanrı’nın hayatını koruduğuna inanıyor. Orta Doğu’da sorunsuz vaaz vermiş bile.

Hayatı tehdit edilmesine rağmen Mario devam ediyor çünkü ölümden korkmuyor. Ölümden korkmanın saçmalık olduğunu söylüyor çünkü biz sonunda bir gün öleceğiz ve yaptığımızda Mesih’le beraberiz.

Daha fazla oku:

 • Mario Joseph web sitesi
 • İmam’dan Katolik vaizine Tehlikeli Yol: Mario Joseph’le röportaj: http://www.algteia.org
 • Özellik resim kredisi: naimfadil / Foter / CC BY-SA

4 Comments

 1. Ken Zemlak says

  Hey Dean can you translate this………I don’t have a clue as to what you wanted to say

  Sent from my iPhone

  >

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.